Sorularla Evden Eve Nakliyat

Sorularla

Evden eve nakliyat sık gerçekleşen bir iş olmadığından daha önce edindiğimiz tecrübeleri de hatırlamak çok kolay olmuyor. Bu nedenle taşınma işini daha kolay ve rahat nasıl gerçekleştirilebilir diye kafa yorduğumuz her seferde şu sonuca varıyoruz? Bilinçli olmak. Eğer her aşama hakkında bilgili olursak yanlış tercihte bulunma olasılığımız o kadar daha az olacaktır. İşte bu nedenle birçok kişinin ve Enakliyat kullanıcıları için evden eve nakliyat sürecinde herkesin aklından geçebilecek aşağıdaki soruları cevaplamak istedik. Aslında yazdığımız birçok yazıda bu sorulara hep değindik ama birde hepsi bir arada bulunursa hiç fena olmaz dedik ve işte sorularla evden eve nakliyat…

sorularla evden eve nakliyat
1- Akzel Nakliyat firması neden evimin oda sayısı ile bu kadar ilgileniyorlar?

Çünkü oda sayısından giderek eşyanızın ne kadar hacim kaplayabileceklerini kestirmeye çalışıyorlar. Kaç taşıma elemanının geleceği, ne kadar paketleme malzemesi alınacağı, nasıl bir nakliyat kamyonunun gönderileceği hep bu oda sayısı ile belirlenmektedir. Özetle evinizin oda sayısı evden eve nakliyat için çok önemli bir bilgidir. Eğer balkon ve kilerinizde veya başka bir yerde de eşyanız varsa bunları da Akzel nakliyat firması ile paylaşmayı ihmal etmeyin.

2- Eşyalarımı kendim paketlersem nakliyat fiyatında ne kadar indirim alırımm?

Eşyalarınızı paketlerseniz özellikle ufak eşyaları, giysileri ve mutfak malzemelerini eviniz de bulunan eşya miktarı ile orantılı olacak şekilde 100 – 300 TL arasında bir indirim alabilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta eğer iyi bir paketleme yapmadıysanız taşıma sırasında kolinin dışında herhangi bir çökme, yırtılma ve ezilme olmadıysa sorumluluk sizdedir. Bu nedenle iyi bir paketleme yapmalısınız eğer ben bu riski almak istemiyorum diyorsanız bırakın akzel nakliyat firması yapsın. Koltuk paketleme, gardırop sökme işlerine girmenizi önermiyoruz hem sizin için çok zahmetli hem de fiyata beklediğiniz gibi bir etkisi yok denecek kadar azdır.

3- Taşınmak için en iyi günler cumartesi ve Pazar mıdır?

Eğer gün seçeme konusunda esnekseniz size kesinlikle Cumartesi ve Pazar günlerini tavsiye etmeyiz. Evden eve nakliyat sektörünün en yoğun olduğu günlerdir. Yoğunluk demek baş ağrısı, acele, işi bir an önce bitirip yeni işe yetişmek demektir. Bu nedenle biz nakliyat firmalarının en boş olduğu Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerini tavsiye ediyoruz. Taşınmak için en iyi gün başlıklı yazımızı da dilerseniz inceleyebilirsiniz.

4- Nakliyat firmaları hangi işleri yapar, hangilerini yapmazlar?

Nakliyat firmaları evinizdeki tüm eşyaların demontajını yaparlar, paketler, yeni eve taşımasını gerçekleştirirler, dilediğiniz odalara eşyaları taşırlar, paketleri açar ve kurulumunu yaparlar. Taşınırken piyano, kasa ve canlı hayvanlarınızın taşınması için firmayla görüşmeyi ihmal etmeyin bunlar için ekstra fiyatlama yapılır ev eşyasına dahil değillerdir. Ayrıca nakliyat firmaları duvar delme işlerini yapmazlar duvara monte edilecek raflar ve dolaplarınız var ise bunu da firma ile görüşmeniz lazım. Klima sökme işlerini de nakliyat firmalarının çok büyük kesimi üstlenmez. Klima sökme işini nakliyat firmalarının yapmasını tavsiye etmiyoruz, tekrar takıp çalıştırmak daha maliyetli olabilir. Temizlik işlerini de firmalar üstlenmezler, evi temizledim ayakkabıyla girmesinler derseniz bunun imkânsız olduğunu bilin. Çalışanın sırtında yük varken ayakkabıyı çıkarmasını istemek en hafif tabiri ile insafsızlık olur. Fazla kirlenmemesi için önlemler alın, mesela kullanmadığınız bir çarşafı girişe serin.

5- Şehir içi nakliyat kaç saat sürer, ertesi gün işe gidebilir miyim?

Eşyanızın durumuna göre değişmekle eğer yolda çok fazla zaman harcanmamış ise aynı gün taşınma işlemi bitmektedir. 3+1 evinizin olduğunu varsayarak Kadıköy den Kartal’a evden eve nakliyat gerçekleştirilirken 99% saat 4 e kadar tüm taşıma ve kurulum işleri bitmiş olur. Birkaç koli hariç tüm eşyalarınız açılmış eviniz yaşamaya hazır hale gelmiş olur. Sizde gönül rahatlığıyla ertesi gün işe gidebilirsiniz.

6- Sağlıklı bir taşınma için nakliyat firmasının bilmesi gereken en önemli detaylar nelerdir?

Evinizin oda sayısı ve eşya miktarı: Nakliyat firmasına ne kadar eşyanız oldu net bir şekilde özellikle yazılı olarak bildirmeniz çok önemlidir. İşinizi kolaylaştırmak için Eşya Listesi hazırladık.

Kamyon sokağa, siteye girebiliyor mu: Nakliyat kamyonun oturduğunuz eve ne kadar yanaşabileceği de çok önemlidir. Oturduğunuz eve nasıl taşındığınızı ve nasıl bir kamyon ile taşıdığınızı firmanız ile paylaşın.

Eşya kaçıncı kattan kaçıncı kata taşınacak asansör var mı: Eşyanın kaçıncı kata taşınacağı veya kaçıncı kattan indirileceği de çok önemlidir. Asansör kullanılacaksa hangi eşyalar için kullanılacak, asansörü kullanmak için apartman veya site yönetiminden izin almayı unutmayın.

Eşya nereye taşınacak: eşyanın taşınacağı il ilçe ve mahalleyi fiyat pazarlığı yaparken nakliyat firması ile mutlaka paylaşın. Eğer ilçeye bağlı bir köye taşınıyorsanız bu köyün ilçenin merkezine çok uzak olabilir bu detayında nakliyat firması tarafından bilinmeli. Örnek Kurna Köyü Pendik’e bağlıdır ama Pendik ilçe merkezinden 20 km daha uzaktadır.

Üstünüze düşen her görevi yerine getirdikten ve iyi bir nakliyat firması seçtikten sonra rahat bir taşınma gerçekleştirebilirsiniz. Başka sorularınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Daha fazla sorunuza cevap vermek için çalışıyoruz.

7- Sigortalı nakliyat gerçek mi, nakliyat sigortasının kapsamı nedir?

Evden eve nakliyat için yapılan nakliyat sigortası çok dar kapsamlı bir sigortadır. Sigortanın kapsamı eşyalarınız kamyona yüklendikten sonra kamyonun kaza yapması, yanması, devrilmesi gibi durumlarda eşyanızın tamamının değerini kaybetmesi halinde geçerli olan bir sigortadır. Anlatıldığı gibi “Eşyanız çizilse bile sigorta karşılıyor.” büyük bir yalandır. Böyle bir şeyin olması için bir sigorta eksperinin önceden o eşyanın sağlam olduğunu tespit edip sigortalaması gerekir. Sigortalanan eşyanın bir önceki hali bilindiği zaman bu zarar görmüş denilip, öyle sigortanın bir ödeme yapmak için çalışma yapması gerekir.

8- 3+1 Evim için kaç taşıma elemanın gelmesi daha iyi olur?

En az evinizin oda sayısı kadar kadar nakliyat için elemanın gelmesi gereklidir. Eşyanın çıkarılacağı ve indirileceği katlar arttıkça daha fazla çalışana ihtiyaç duyulur. Katlar arttıkça her 3 kat için bir ekstra eleman daha çalışmalıdır.

9- Evden eve nakliyat firması seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Birincisi firma ile evinizin taşınması ile ilgili tüm detayları paylaşın ve firmadan bir fiyat teklifi alın. İkincisi firmanın size hangi araçla hizmet vermeye gelecekse aracın plakasını isteyin ve anlaştığınız detayları yazılı hale getirin. Anlaştığınız detayları sms atabilirsiniz birbirinize böyle yazılı hale gelmiş olur. Sözleşme imzalamayı ihmal etmeyin.

Firma seçerken dikkat etmeniz gereken ikinci önemli husus anlaştığınız firmanın gerçekte hangi şehirde hizmet verdiğini bilin. İnternet sitesini inceleyin. Nakliyat firmasına “Eşyalarımı hangi nakliyat kamyonuyla taşıyacaksanız bana plakası görünecek şekilde resmini çekip yollayın” dedikten sonra turkiye.gov.tr hizmetler sekmesinden Ulaştırma Bakanlığı kısmında plakayla yetki belgesi sorgulayabilirsiniz. Nakliyat firmasına bu kamyonun dışında başka bir kamyon gelirse taşınmayacağınızı net olarak belirtin.

10- Taşınırken eşyalarım kamyona sığmazsa ne olur?

Şehir içi taşınıyorsanız ve eşyalarınız kamyona sığmaz ise ikinci bir sefer için akzel nakliyat firması sizden ilk seferin yarısı kadar veya kalan eşya çok az ise ilk seferin yarısından biraz daha az olacak şekilde bir ek ödeme daha yapmanızı isterler. Böyle sorunların oluşmasını istemiyor iseniz firma ile eşyalarınızı bir listesini paylaşın. İkinci bir önlem olarak Enakliyat’ın hazırladığı Hacim Hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hacim hesaplama hem size nasıl bir kamyonun gelmesi gerektiğini hemde tüm eşyalarınızın ortalama kaplayacağı hacim konusunda bilgi verir. Bu bilgiyi de firma ile paylaşarak olabilecek aksilikleri önceden önlemiş olursunuz.

Şehirlerarası evden eve nakliyat için eşyalarınız kamyona sığmıyor ise taşınmanızı tavsiye etmiyoruz. Firmadan daha büyük bir araç getirmesini isteyin.