Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

taşınmadan önce yapılması gerekenler

İki Hafta Önce

Sizi yeni evinize taşıyacak olan evden eve nakliyat firmalarından teklif almaya başlayın. Şehir içi taşınmalarda doğru firmayı hataların içinde ayıklayıp çıkarmak için yedi gün kafi olabilir. Sadece şehirlerarası ev taşımalarında iki hafta öncesinden işe başlamak daha yerinde olacaktır. Şehirlerarası taşınmalarda sizi bekleyen en önemli risk nakliyecinin sizin eşyalarınızı başka nakliyeciye komisyon karşılığı devretmesidir. O riski almayın. Niçin mi? Çok riskli, bunu bilin. Örneklerle yazıyı uzatmak istemiyorum.

Kesinlikle nakliyeciniz ile bir Evden Eve nakliyat Sözleşmesi yapın, sözleşmeye imza atan bireyin yetkili olup olmadığını denetim edin. Size firmayım diye gelen nakliyecilerin çoğu aslına bakarsak anladığımız manada limited ya da anonim şirket değildirler. Dolayısıyla onlardan imza sirküleri talep etmek anlam ifade etmeyen olabilir. Minimumından imza atan bireyin kamyon sahibi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sözleşmemize kamyon plakasını yazmayı da dikkatsizlik etmiyoruz.

Nakliyeciniz ile fiyat ve şartları konuşurken onu en doğru şekilde bilgilendirin, binanın kat durumu, asansörün kullanım durumu, ağır eşyalarınızın adetleri ve kamyonun binaya yanaşıp yanaşamayacağı benzer biçimde bazı detayları aktarmazsanız nakliyecinin eline taşınma günü itiraz üretmek ve fiyat arttırmak için bahane vermiş olacaksınız.

Evden eve nakliyat sözleşmesi yapmadan ve firma sahibinin imzasını almadan kapora ödemeyin. Lüzumlu teminatlarınızı aldıktan sonrasında kapora ödemeniz nakliyecinin sizi atlatmaması gününde gelip taşınmanızı gerçekleştirmesi için faydalı olabilir. Siz daha sonra anlaştığınız taşımacı ile taşınmaktan vazgeçerseniz kaporanız yanar. Kaparo miktarı için taşınma ücretinin 10% uygun bir miktar olarak düşünülebilir.

Evden eve taşınmak bizim evdeki kullanılmayan eşyalardan kurtulmamız için altın bir fırsat oluşturmaktadır. Kafi zamanımız varken götürmeyi düşünmediğimiz eşyalarımızı öbürlerinden ayıklamakla işe başlayabiliriz. Hepimizin evlerinde uzun süreden beri kullanmadığımız ancak ne olmaz, ne olmaz deyip elimizin altında tuttuğumuz bir sürü eşya bulunmaktadır. Kurtulalım onlardan gitsin. Kullanmadığımız ancak piyasa değeri olan eşyalarımız için gittigidiyor.Com vb. Sitelerden satış duyuruı vererek onlardan kurtulabiliriz.

İki hafta öncesinden sadece kıyafetlerinizin bir kısmını ve sık kullanmadığınız özel eşyanızı paketleyin, diğer eşyalar için beklemeniz daha doğru olur. Eşyaların çoğunu paketlediğiniz zaman evde hayata devam etmenin konforu çok düşüyor. Hepimiz deneyim edindik siz edinmeyin.

Şehirlerarası evden eve taşınmalarda kendi aracınız ile yeni adresinize gitmeyip, otobüs, tren ya da tayyare kullanacaksanız. Rezervasyonunuzu yapın, biliyorsunuz seyahat fiyatları son güne yaklaşıldıkça artmaktadır. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus var. Rezervasyon yapmadan önce kesinlikle nakliye firmanızla bir evden eve nakliyat sözleşmesi yapın. Aksi takdirde size söz veren nakliyecinin taşınma günü ortalıkta görünmemesi ve telefonuna da ulaşılmaması riski ile karşılaşabilirsiniz. Taşıma şirketinın önünüze koyacağı sözleşme sizi korumaz. İnternette sizi koruyacak şekilde hazırlanmış sözleşmeler var. Rahatlıkla ekrandan doldurup yazdırabilirsiniz. Böylece siz kendi sözleşmenizi nakliyecinin önüne koymuş olmuş olursunuz.

Bir hafta Önce

Yeni evinizin yerleşim planını yapın, böylece yeni eve ulaştığınızda hangi eşya nereye konulacak şeklinde bir karmaşa yaşanmasını önlemiş olmuş olursunuz. Yeni evin yerleşim planının mümkün olduğunca detaylı olmasına özen gösterin. Yerleşim planı temelde hangi eşyanın hangi odaya gideceğini ve gardrop, yatak gibi ağır eşyaların oda içindeki konumlarını tanımlamaktadır.

Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon vb. Aboneliklerinizi iptal ettirin ya da yeni adresinize yönlendirin. Yeni adresinize taşınmadan önce elektrik, su, doğalgaz, telefon, web gibi abonelik başvurularınızı yapın ki yeni eve vardığınızda susuz elektriksiz, doğalgazsız ve telefonsuz kalmayasınız. Size gazete, mecmua, kredi kartı ekstresi vb. Posta yollayan kurumları arayıp adres değişikliğinizi yaptırın.

Şehirlerarası taşınıyor ve kendi aracınızla yola çıkacaksanız. Kesinlikle aracınızın bakımlı olduğuna dikkat edin. Bu amaçla servisi ziyaret etmenizde fayda vardır.

Çok özel eşyanızı kendiniz paketleyebilirsiniz. Şunu unutmayın. Nakliyeciler sizin paketlediğiniz eşyalara gelebilecek zararlardan mesuliyet kabul etmiyorlar. O nedenle eşya paketlenmesinin olabildiğince nakliyecilere bırakılması daha doğru bir tercih olacaktır. Paketlerin üzerine içinde ne olduğunun yazılması, alt ve üst yönlerinin işaretlenmesi faydalı olur. Değilse koliler tersyüz edildiğinde eşyalar zarar görebilir. Kolilerinizin çok ağır olmamasına özen göstermelisiniz. Nede olsa insan taşıyacak.

Bir Eşya sıralaması hazırlayın. Sıralama hazırlamak size zor geliyorsa hazırlanmışı var onu kullanın. Bir tek eşya isimlerinin yanına adetleri yazmanız gerekir. Sonra Eşya Listenizi yazdırıp Evden eve taşıma Sözleşmenizin ekine koyabilirsiniz.

Evden eve taşıma gününüz yaklaştıkça besin alışverişlerinizi günlük oluşturmaya özen gösterin. Taşınacağınız gün dolabınızda yiyecek kalmayacak şekilde bir plan yapmalısınız.

Evinizin sigortası var ise bunu iptal etmek veya yeni eve transfer ettirmek için sigorta acenteniz ile görüşün. Taşınırken Evden Eve taşıma Sigortası yapacaksanız onu da sorup öğrenin.

Yeni evinizin temizlenmesi ile ilgili bir organizasyon yapmanız gerekebilir. Bunun için ilgili kişileri ayarlayın. Yeni evde tamir bakım, boya benzer biçimde yapılacak iş varsa taşınma olmadan çözmek iyi olacaktır.

Sizin için çok önemli olduğunu düşündüğünüz elektronik, klima ve beyaz eşyalarınızın sökülüp güvenli bir halde paketlenmesi, gittiği yerde tekrar monte edilmesi için ilgili markanın servisinden destek almak için randevu ayarlayın. Çoğu süre nakliyeciler bu tür cihazların sökülüp takılması mevzusunda tecrübeli olsalar da tecrübesiz olanlara denk gelmek riski de her süre mevcuttur.

 

Taşınma Günü

Taşınma günü ilk iş olarak çocukları güvenli bir kişiye emanet etmekle işe başlayın.
Evden eve taşıma firması gelmeden önce evraklarınızın hazır bulunduğunu denetim edin. Evden eve taşıma sözleşmesi ve Eşya Listenizi elinizin altında hazır bulundurun.

Eşyalarınızın içinde yanıcı madde bulunmadığını kontrol edin. Bu anlamda kullandığımız sıvı mutfak yağı da yanıcı madde olarak değerlendirilmelidir.

Siz paketlemeye yardımcı olmak yerine nakliye personelinin yönlendirilmesinde rol alırsanız daha faydalı olursunuz. Eşyaların düzgün paketlendiğinden ve kolilerin üzerlerine düzgün işaretler ve hatırlatmaların yazıldığından emin olun. Yeni evinizde ilk açılacak ve kullanılacak eşyalarınızın yer aldığı kolileri işaretleyin ve beraber yükleyin.

Mobilyalarınızın muntazam demonte edildiğini ve bağlantı vidaları ve öteki gereçlerinin özenle paketlendiğini denetleyin.

Gelen kamyonun kasasının temiz ve eşya taşınmak için tasarlanmış olduğuna bakın. Eşyalarınızın kamyona düzgün yerleştirildiğine görün, bazen bazı eşyalar kamyona dışardan bağlanıyor. Yol boyunca o eşyalara sinecek toz onları kullanmamızı imkânsız hale getirebilir.

Kamyon şoförünün telefon numarasını almayı dikkatsizlik etmeyin. Kendi telefonunuzu da ona verin. Kamyon şoförünün yeni evinizin yolunu bildiğini denetim edin.

Yeni Eve ulaşmış olduğunızda
Nakliyecinden daha hızlı hareket etmeli ondan önce yeni evde hazır olmalısınız. Nakliyeci gelmeden ortalığın derli toplu olmasına ve koruyucu önlemlerin alındığına bakın.

Eşyalarınızın yerleşim planınıza uygun konumlandırıldıklarını görün, montaj aşamasını özenle takip edin eksik montaj işlemleri nakliyeciler gittikten sonrasında sizin için baş ağrısı olabilmektedir.

Eşya Listeniz elinizde olsun eşyalar eve geldikçe listeden işaretleme yapın ve her eşyanın geldiğinin mutabakatını yapın.
Bütün taşınma ve montaj işleri bitmeden ücret ödemeyin. Kimi zaman bazı montaj ve yerleştirme işleri ertesi güne ötelenmek istenebilir. Bu durumda ücreti ertesi gün ödeyeceğinizi açıklayın. Ücreti ödeyip gönderirseniz onları tekrar göremeyebilirsiniz.

Aldığınız hizmetten yeterince memnun kaldıysanız. Ufak bir bahşiş ödemeniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.